Things I’ve learned, published for the public benefit
Hope This Helps header image

Jak głosować w wyborach parlamentarnych 2019

(Apologies for posting in Polish on an English-language blog, but this entry is of interest only to Poles. It’s about the upcoming parliamentary election in Poland.)

Frekwencja wśród młodych ludzi jest w Polsce wyjątkowo niska. W ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego, głosowało zaledwie 27% wyborców w wieku od 18 do 29 lat, podczas gdy ogólna frekwencja wyniosła 51%.

Tegoroczne wybory do Sejmu i Senatu mają wyjątkowe znaczenie, a wybór, którego dokonają Polacy, zdecyduje o przyszłości Polski na wiele lat. Konsekwencje tego wyboru będą ponosić w dużej mierze dzisiejsi dwudziestolatkowie.

Jedną z przyczyn niskiej partycypacji młodych są trudności z oddaniem głosu. Student mieszkający w dużym mieście najczęściej jest zameldowany w swojej rodzinnej miejscowości. Aby zagłosować w miejscu studiowania, musi zorientować się, jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek – innymi słowy, stoją przed nim bariery, które nie stoją przed osobami starszymi, które zazwyczaj muszą po prostu przyjść w niedzielę do lokalu wyborczego. Biorąc pod uwagę, że dla wielu osób już samo pójście na wybory jest problemem, trudno się dziwić, że studenci nie podejmują wysiłku, aby pokonać te bariery. W ten sposób państwo w systematyczny sposób utrudnia młodym osobom uczestnictwo w demokracji.

Podobnie przedstawia się sytuacja osób często zmieniających miejsce zamieszkania, czyli tych najbardziej przedsiębiorczych i mobilnych. Takie osoby również zniechęca się do udziału w wyborach, co z pewnością ma wpływ na to, kto zdobywa władzę.

Chciałbym zminimalizować te trudności. Dlatego stworzyłem szybki, łatwy i przyjemny obywatelski informator, w którym (mam nadzieję) jasno i konkretnie wyłożyłem, co dokładnie należy zrobić, żeby zagłosować 13 października. Jest to zaskakująco proste – większość osób może złożyć odpowiedni wniosek przez Internet.

Nie miałem ambicji ujęcia w nim wszystkich możliwych przypadków (a jest ich naprawdę wiele: głosowanie na statku, w szpitalu, w wojsku…). W interesie przejrzystości skupiłem się na tych najczęstszych.

Oczywiście podobne informacje udostępniają media i organy państwa, ale nie znalazłem żadnej, która zawierałaby kompletną instrukcję. To, co znalazłem, jest albo przegadane, albo zbyt ogólne.

Zapraszam do lektury i komentowania:

Jak głosować w wybo­rach parla­men­tar­nych 2019

Jak głosować za granicą w wybo­rach parla­men­tar­nych 2019

No Comments so far

There are no comments yet...Kick things off by filling out the form below.

Leave a Comment